Rahulolu uuring

Prudens on koostöös Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskusega välja töötanud töökeskkonna rahulolu ning tööst haaratust kaardistava küsimustiku.  Iga organisatsioon saab  tagasisidet selle kohta, kui läbipõlenud, rahul, pühendunud ning tööst haaratud nende töötajad on. Tagasiside on anonüümne ning selle tagamiseks antakse tagasisidet minimaalselt 5 töötaja tasemel. Uuringu tellimise kriteeriumiks on minimaalselt 30-liikmeline organisatsioon. Küsimustikku on võimalik läbi viia nii eesti kui ka inglise keelsena.

Mida seadus nõuab?

2021. aastal kehtima hakanud Töötervishoiu ja tööohutuse seaduses on kirjas järgnev: “Tööandja peab psühhosotsiaalsest ohutegurist tuleneva tervisekahjustuse ennetamiseks rakendama abinõusid, sealhulgas kohandama töökorralduse ja töökoha töötajale sobivaks, optimeerima töötaja töökoormust, võimaldama töötajale tööpäeva või töövahetuse jooksul tööaja hulka arvatavaid vaheaegu ning parandama ettevõtte psühhosotsiaalset töökeskkonda.”

Mida Prudens probleemi lahendamiseks pakub?

Prudensi poolt välja töötataud küsimustik aitab seaduses välja toodud psühhosotsiaalseid ohutegureid kaardistada, aga mitte ainult. Küsimustiku eesmärgiks on kaardistada erinevaid tööga seotud psühholoogilisi ja sotsiaalseid aspekte, mis organisatsiooni töötajatele negatiivset ja positiivset mõju avaldavad. Esiteks kaardistab küsimustik läbipõlemise väljakujunemise riski mõjutavaid tegureid (ehk nõudmisi) nagu suur töökoormus, probleemsed kliendid, töö-rolli ebaselgus jne. Läbipõlemise riskiteguritega tegelemine on oluline, kuna see mõjutab töötajate haiguslehtede võtmise sagedust, kaadri voolavust ning vaimse tervise probleemide välja kujunemist. Küsimustiku teiseks eesmärgiks on kaardistada tööst haaratusega seonduvaid faktoreid (ehk ressursse), mis mõjutavad töösse süvenemist nagu töö-eraelu tasakaal, kolleegide ja juhi toetus, õiglus, töö eesmärkide selgus ja arenguvõimaluste tagamine. Tööst haaratuse tegurite kaardistamine on oluline, kuna need faktorid mõjutavad töötajate motiveeritust, tööle pühendumist, tööga rahulolu ning teeninduskvaliteeti.

Milliseid sekkumisi on uuringu tulemuste põhjal organisatsioonis võimalik ellu viia? 

Küsimustiku abil saadud informatsiooni põhjal on võimalik planeerida erinevaid sekkumisi töötajate rahulolu ning tööst haaratuse suurendamiseks. Näiteks võib saadud küsimustiku põhjal tegeleda töötajate töökorraldusega seotud aspektide modifitseerimisega (töökoormus, töötempo, töö keerulisus, tagasiside andmine, töötajate muutustesse kaasamine, tööülesannete selgem määratlemine), hinnata koolitusvajadust (stress, motivatsioon, enesekehtestamine, tööalase arenguga seotud koolitused) ning planeerida koolitusi otsesestele juhtidele (konfliktide lahendamine, tagasiside andmine, empaatiline kuulamine jne). Lisaks on küsimustikust saadud andmete põhjal valitud osakondadele või tiimidele võimalik teha töö kohandamise sisekoolitusi eesmärgiga suurendada töötajate tööst haaratust. Nende koolituste käigus õpitakse enda väärtuste avastamist, ressursside leidmist (sotsiaalne tugi, isiklikud tugevused), tagasiside andmist ning positiivsete tööalaste väljakutsete sätestamist.

Kuidas uuringus osalemine välja näeb?

Pärast uuringu tellimist saadetakse kõigile organisatsiooni töötajatele meilile rahulolu ja tööst haaratuse uuringus osalemise kutse. Töötajatel palutakse täita turvalises veebikeskkonnas küsimustik. Küsimustik koosneb 82 küsimusest ning selle täitmine võtab aega 30-45 minutit.  Pärast uuringu perioodi lõppu saab organisatsioon tulemuste kohta detailsed raportid. Esiteks koondraporti, kus on kirjas organisatsiooni üldised tulemused. Lisaks sellele saab uuringus osalenud organisatsioon ka osakondade lõikes (või soovi korral tiimide tasandil) raportite näol tagasisidet, kus on detailselt võrreldes teiste osakondadega kirjeldatud, kuidas läbipõlemise ning tööst haaratuse faktoritega osakondades lood on. Iga osakond saab raporti, kus on välja toodud just nende osakonna tulemused võrreldes teiste osakondadega, aga teiste osakondade tulemused on neile anonüümsel kujul. Anonüümsuse tagamiseks on minimaalse tiimi või osakonna suurus, millele tagasisidet antakse, 5 inimest. Uuring sisaldab ka Prudensi esindaja poolt ettekannet, mis sisaldab ettevõtte ülese raporti tulemuste presenteerimist ning ka informatsiooni, kuidas osakondadele saadetavaid raporteid lugeda.

Ole innovaator enda valdkonnas ning telli uuring juba täna!

Huvi korral võta meiega ühendust alloleva ankeedi abil:

Jaga seda postitust:

Kuidas ennast puhkusel päriselt välja puhata?

Miks tunneme end pärast puhkust veel väsinumalt? Kliiniline psühholoog selgitab, miks puhkus ei taasta ja kuidas muuta see tõeliselt kosutavaks. Loe, millised kogemused toetavad vaimset taastumist ning kuidas neid oma puhkusesse tuua.

Loe edasi »

Isiklikud tugevused – meie kõigi supervõimed

“Mis on sinu tugevused?” on küsimus, mida võime kuulda nii mõnelgi tööintervjuul. Kuigi pealtnäha võib olla tegu formaalse küsimusega, mida esitatakse rohkem moe pärast, on selle taga sellegipoolest oluline mõte ja ressurss.

Loe edasi »

Kuidas digiväsimusega toime tulla?

Digiväsimus on miski, millega oleme arvatavasti kõik ühel või teisel hetkel tihedalt kokku puutunud ja tundnud, et oleme nutiseadmete kasutamisest ja videokõnedes istumisest kurnatud. Kuidas sellise seisundiga aga paremini toime tulla?

Loe edasi »

Kuidas ennast motiveerida?

Motivatsiooni kadumine või puudumine võib olla frustreeriv ja väsitav kogemus. Selle hoidmine keerulistel aegadel võib tunduda suisa saavutamatu eesmärk. Siiski on see võimalik.

Loe edasi »

Kuidas töötajana tööst haaratust suurendada?

Tööst haaratus mängib olulist rolli selles, et töötaja oleks motiveeritud ja pühendunud. Pea keegi meist ei suuda olla püsivalt motiveeritud – kuid kui tunda võimalusi, kuidas iseenda tööst haaratust suurendada, on lihtsam ennetada ja leevendada olukordi, kus tööle minemine ei tundu nii tähenduslik ja kaasahaarav. Just sellega aitamegi käesolevas artiklis lähemalt tegeleda.

Loe edasi »

Tööst haaratuse suurendamine organisatsioonis

Kõrge tööst haaratusega inimese jaoks seostuvad oma töökoha ja igapäevase tegutsemisega sellised märksõnad nagu pühendumus, entusiasm, süvenemine ja energia. Kuid mida tööst haaratus õigupoolest tähendab ja kuidas seda nähtust oma organisatsioonis kultiveerida?

Loe edasi »

5 praktilist lõõgastustehnikat

Me kõik oleme vahel stressis ja pinges – mõnikord ka ise sellest endale aru andmata. Tähelepanuta jäänud pingetunne võib märkamatult kuhjuda ja viia läbipõlemiseni. Üks hea viis seda ennetada on aegsasti lõõgastumistehnikaid õppida ja neid regulaarselt praktiseerida. Annamegi mõnest sellisest võttest siinses artiklis ülevaate.

Loe edasi »

Väärtused: töökollektiivi edu alustalad

Ausus, õiglus, õnn, koostöö, areng… Need on vaid mõned paljudest märksõnadest, mis seostuvad väärtuste mõistega. Just väärtused on need mõjurid, mis suuresti meie käitumist ja püüdlusi suunavad – vahel ei pruugi me seda endale aga isegi teadvustada. Mida väärtused endast siiski kujutavad ja kuidas neid enda kasuks tööle panna? Miks on need olulised töökollektiivi seisukohalt? Uurime seda teemat käesolevas artiklis veidi lähemalt.

Loe edasi »

Läbipõlemine – kuidas ära tunda läbipõlenud töötajat?

“Ma olen ületöötanud, ülekoormatud ja iga päevaga järjest enam masendunud. Olen kaotanud igasuguse motivatsiooni tööd teha! Vahel mõtlen, et võiks kõigele käega lüüa ja ameti lihtsalt maha panna.” Suure tõenäosusega oled sarnaseid mõtteid kuulnud mõne oma sõbra, töötaja või kolleegi suust. Võib-olla oled kunagi ka ise end mõnelt sääraselt väljaütlemiselt tabanud. See tähendab, et oled arvatavasti läbipõlemise teemaga juba ennegi kokku puutunud.

Loe edasi »

Probleemilahendus kui stressi leevenduse tehnika

Hetkel maailmas toimuv on nii mõnelegi meist toonud kaasa uudseid probleemolukordi ja pannud situatsioonidesse, milles ei oleks end eal suutnud ette kujutada. Kuigi inimeste probleemid võivad oma sisult ja vormilt suuresti erineda, järgib probleemide lahenduskäik tavaliselt üldist ja kindlat seaduspära. Probleemile esimese mõttesse tuleva- või kõige lihtsamini rakendatava lahenduse valik võib olla ahvatlev, kuid mille mõju võib osutuda ajutiseks või salakavalalt probleemi hoopis süvendavaks. Artikli lõpust leiad ka probleemilahenduse töölehe. 

Loe edasi »

Kuidas saab tööandja maandada töötajate vaimse tervise probleeme ning tagada töötajate heaolu?

Sotsiaalministeerium avaldas 2019. aasta augustikuus “Töökeskkonna vaimse tervise analüüsi”. Analüüsi üheks oluliseks eesmärgiks oli toetada tööandjaid töötajate vaimsete häirete ennetamisel ja töökeskkonnas esinevate psühhosotsiaalsete riskide maandamisel. Siin blogipostituses teen analüüsist kokkuvõtte eelnimetatud eesmärkide valguses ning leian vastused järgmistele olulistele küsimustele: Miks on oluline töötajate vaimse tervise eest hoolt kanda? Mida saab tööandja selleks ära teha? Kuidas suurendada töötajate heaolu?

Loe edasi »

Kliinilise psühholoogi vastuvõtt

Stressikoolitus

Motivatsioonikoolitus

Suhtluskoolitus

Enesekehtestamise koolitus

Säilenõtkuse koolitus

Emotsioonide regulatsiooni koolitus

Scroll to Top