100%

Halvad uudised tekitavad stressi ja teevad õnnetuks

Evolutsioon on häälestanud meie psüühika ohtude suhtes valvas olema. Moodsas maailmas on uudised üks oluline allikas, kust leida võimalike ohtude kohta infot. Eelsoodumus ohte märgata on üks põhjus, miks negatiivsed uudised meie tähelepanu haaravad. See omakorda aitab mõista, miks meediaväljaanded negatiivseid uudiseid meelsasti pakuvad.
halvad uudised
Pärtel Poopuu

Pärtel Poopuu

Hollandi teadlasi huvitas, kas ja kuidas mõjub uudiste negatiivsus inimeste emotsionaalsele seisundile. Vastusele jõudmiseks võtsid uurijad kasutusele kogemuse väljavõtte meetodi ehk küsisid osalejatelt nutirakenduse vahendusel 5 korda päevas, mis nende mõtetes ja tunnetes parasjagu toimub. Andmeid koguti 63 inimeselt 10 päeva jooksul.

Tulemused näitasid, et mida negatiivsemate uudistega inimene parasjagu kokku on puutunud, seda enam tundis ta negatiivseid emotsioone nagu ärevus ja ärritus ning vähem positiivseid emotsioone nagu rõõm ja rahulolu. Uudiste mõju tunnetele oli üldiselt pigem väike, kuid muutus suuremaks, kui uudise sisu oli inimesele isiklikult oluline.

Varasemad uuringud on näidanud, et suurtes doosides negatiivsete uudiste tarbimine võib omada ka kumulatiivset mõju. Näiteks leiti Bostoni maratoni terrorirünnaku järel läbi viidud uuringus, et inimesed, kes jälgisid rünnaku meediakajastust kuus või enam tundi päevas, olid nädala möödudes tugevamas stressis, kui inimesed, kes rünnakut oma silmaga pealt nägid.

Pikaajaliselt kuhjuv stress võib nõrgestada ka immuunsüsteemi ja seeläbi suurendada vastuvõtlikust erinevatele haigustele. Aastatepikkune stress võib aidata kaasa südame- ja veresoonkonna haiguste tekkele. Lisaks võivad negatiivsed emotsioonid viia ebatervisliku käitumiseni nagu meelemürkide või kõrge kalorsusega toitude tarbimine.

Negatiivsed uudised pole enamasti kõige olulisemad stressiallikad, kuid oma panuse igapäevaelu stressorite kõrval võivad nad anda siiski.

Üks viis end uudiste negatiivsuse eest kaitsta on pidada mõistlikku meediadieeti. Lisaks saab uudistest tingitud negatiivseid tundeid juhtida ehk reguleerida. Seni on emotsioonide reguleerimise rolli negatiivsete uudiste mõjus vähe uuritud.

Artikli kaasautor: Andero Uusberg

Antud artikkel ilmus algselt Novaatoris ja seda saab lugeda siin.

Jaga seda postitust:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kommentaarid

Halva uudise lugemine rikub tuju ka järgmisel päeval

Inimene on evolutsiooni tulemusel arenenud reageerima tugevamalt negatiivsele infole ehk ohule. Arvestades, et paljude negatiivsete uudiste teadmine ei muuda meie elu aga kuidagi, tasuks enne sensatsiooniliselt kõlaval pealkirjal klõpsamist mõelda, ega me sellega endale hoopis karuteenet tee....

Loe edasi »

Kuidas ära tunda läbipõlenud töötajat?

“Ma olen ületöötanud, ülekoormatud ja iga päevaga järjest enam masendunud. Olen kaotanud igasuguse motivatsiooni tööd teha! Vahel mõtlen, et võiks kõigele käega lüüa ja ameti lihtsalt maha panna.” Suure tõenäosusega oled sarnaseid mõtteid kuulnud mõne oma sõbra, töötaja või kolleegi suust. Võib-olla oled kunagi ka ise end mõnelt sääraselt väljaütlemiselt tabanud. See tähendab, et oled arvatavasti läbipõlemise teemaga juba ennegi kokku puutunud....

Loe edasi »

Halvad uudised tekitavad stressi ja teevad õnnetuks

Evolutsioon on häälestanud meie psüühika ohtude suhtes valvas olema. Moodsas maailmas on uudised üks oluline allikas, kust leida võimalike ohtude kohta infot. Eelsoodumus ohte märgata on üks põhjus, miks negatiivsed uudised meie tähelepanu haaravad. See omakorda aitab mõista, miks meediaväljaanded negatiivseid uudiseid meelsasti pakuvad....

Loe edasi »

Probleemilahendus kui stressi leevenduse tehnika

Hetkel maailmas toimuv on nii mõnelegi meist toonud kaasa uudseid probleemolukordi ja pannud situatsioonidesse, milles ei oleks end eal suutnud ette kujutada. Kuigi inimeste probleemid võivad oma sisult ja vormilt suuresti erineda, järgib probleemide lahenduskäik tavaliselt üldist ja kindlat seaduspära. Probleemile esimese mõttesse tuleva- või kõige lihtsamini rakendatava lahenduse valik võib olla ahvatlev, kuid mille mõju võib osutuda ajutiseks või salakavalalt probleemi hoopis süvendavaks. Artikli lõpust leiad ka probleemilahenduse töölehe. ...

Loe edasi »